Sztuka (na) ulicy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sztuka (na) ulicy

Dzieła sztuki, które może podziwiać każdy przechodzień. Tak codzienne, że mieszkańcy przestają zwracać na nie uwagę. Oto uliczne rzeźby, które was zachwycą. Nadają miejscom znaczenie i nowy wymiar!

#1 Ekspansja, USA

Kiedyś stanowiła niezwykły widok, zwłaszcza, jeżeli ktoś trafił na grę słońca, prześwitującą przez postać kobiety. Rzeźba przez długi czas była powszechnie dostępna na Brooklynie, ale obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji. Autorka Page Bradley chciała zwrócić uwagę przeciętnego przechodnia na sztukę.

#2 Pomnik poety Mihai Eminescu, Onesti, Rumunia

Najsłynniejszy rumuński poeta przychodzi na myśl szczególnie w czasie zachodów słońca, bo jego pomnik został tak zaprojektowany, aby wkomponować się w obraz nieba…

#3 Mustangi z Las Colinas, Irving, USA

Ta niezwykła rzeźba Roberta Glenna bije rekordy popularności. Każdy chce ją uwiecznić!

#4 Siła Natury, Doha, Katar

Lorenzo Quinn słynie z rzeźb przedstawiających matkę naturę, miotającą kulę ziemską. To jedna z nich. Podobne rzeźny zlokalizował m.in. w Anglii i Monako.

#5 Anonimowi przechodnie, Wrocław, Polska

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 wielu obywateli po prostu „zniknęło”. Rzeźba Jerzego Kaliny upamiętnia te zdarzenia…

#6 Buty nad brzegiem Dunaju, Budapeszt, Węgry

Kolejne upamiętnienie ofiar wojny. Can Togay i Gyala Pauer postawili sześćdziesiąt par butów nad Dunajem, aby przypominać o węgierskich Żydach, zamordowanych w czasie wojny.

#7 Pająk Maman, Tokio, Japonia

Autorem niezwykłej rzeźby jest Louise Bourgeois. Wielka pajęczyca liczy sobie 9 m wysokości i 10 m szerokości, a autorka podkreśliła, że to hołd oddany jej matce. Ona także przędła.

Sztuka (na) ulicy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com