Szlakiem polskiego wina Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Szlakiem polskiego wina

Polska to kraj, który dla winiarzy stanowi wyzwanie (głównie ze względu na pogodę). Co nie zmienia faktu, że z polskich winnic wychodzą znakomite, godne uwagi trunki. Co staje im na przeszkodzie? Głównie fakt, że Polacy wciąż przekonują się do krajowego wina. Dlatego zabieramy was dzisiaj w podróż po naszym pięknym kraju. Z kieliszkiem wina w ręce.

O tym, że nasze rodzime wino ma się świetnie, świadczy chociażby Festiwal Wina Polskiego Białe Czerwone. A takich imprez będzie coraz więcej. 

#1 Stara Winna Góra (Lubuskie)

Podobno pierwsze winorośle uprawiano w okolicach Zielonej Góry już w XIII wieku. Danuta i Marek Krojcigowie postanowili podjąć wyzwanie i w 1997 roku uruchomili winnicę. To był strzał w dziesiątkę, choć okupiony ciężką pracą. Wina Krojcigów zyskały uznanie i rozgłos, zaś malownicze tereny stały się dla podróżników bardzo kuszącą perspektywą. Na miejscu można zatrzymać się w malowniczym hotelu i zakosztować win ze szczepów Regent, Riesling, Pinot Gris, Pinot Noir, Saphira, St Laurent, Traminer. Dodatkowo, luksusowy pobyt w Winnym Dworku oferuje również zabiegi SPA z udziałem, a jakże, wina właśnie!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Winny Dworek Stara Winna Góra (@winnydworek_starawinnagora)

#2 Winnica Zbrodzice (Świętokrzyskie)

Pięknie położona w malowniczej miejscowości Busko Zdrój, winnica, która zdobywa coraz więcej fanów. Jak opowiada na swojej stronie Jacek Tarkowski, właściciel:

To urokliwe miejsce odkryłem w 2002 roku. Już w 2004 powstała winnica i równocześnie rozpoczęła się budowa Wine House Nobile. W 2009 roku rozpoczęliśmy komercyjną sprzedaż naszego wina HERBOWEGO ze szczepów Solaris i Regent. Od 2010 udostępniamy winnicę do zwiedzania, oferujemy degustacje win oraz oferujemy wynajem apartamentów.

Dobra miejscówka na weekend, zwłaszcza, jeżeli chcecie odkryć Busko Zdrój zupełnie na nowo.

 

#3 Winnica Dwórzno (Mazowieckie)

6 ha i 50 tysięcy butelek wina ze szczepów Solaris, Regent, Johanniter, Hibernal, Rondo, Leon Millot, Marechal Foch, Seyval Blanc, Aurora, Frontenac, Adalmiina, Heridan i Swenson Red. Dodatkowo, winnica Dwórzno to miejsce, które oferuje coś więcej niż tylko nocleg i degustację – zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty (niebawem piknik jazzowy), atrakcje przygotowane z myślą o dzieciach. A to wszystko zaledwie 45 minut od Warszawy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Winnica Dwórzno (@winnica_dworzno)


#4 Winnica Anna de Croy (Pomorskie)

Winnica niedaleko morza? Tak! Malutka (1,9 ha), ale bardzo klimatyczna. Produkuje wina ze szczepów Sibera, Aurora, Bianka, Solaris i czerwone; Rondo. Oczywiście można się tu zatrzymać nie tylko na degustację, choć noclegu trzeba poszukać na terenie Słupska lub okolic. To ciekawa opcja na weekendowy wypad, kiedy spędzamy czas nad morzem.

#5 Moderna (Dolnośląskie)

Rocznie ta winnica produkuje ok. 15 000 butelek rocznie ze szczepów Cabernet Cortis, Chardonnay, Johanniter, Muscaris, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling i Rondo. Winnicę można zwiedzać, a na miejscu zjeść smaczny posiłek. Właściciel, Nestor Kościański, sam siebie określa mianem „winiarza z wyboru”.

#6 Winnica Niemczańska – Dolnośląskie jeszcze raz

Winnica Niemczańska położona jest na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko – Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Piękne widoki i malownicza okolica stanowią miłe towarzystwo dla wybornych win – wytrawnego Cabernet Blanc i Muscaris, półsłodkiego Solaris / Riesling. Winnica Niemczańska to 5 ha terenów. Właściciele lubią hasło: „O winie się rozmawia. Wino lubi rozmowy”. Już niedługo zobaczycie ich w dokumencie Jarosława Kuźniara.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez winnicaniemczanska (@winnicaniemczanska)

Szlakiem polskiego wina Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!