Szlaki Kirgistanu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Szlaki Kirgistanu

Przemierzanie majestatycznych gór Azji Środkowej stało się łatwiejsze.

Kirgistan to pozbawiony dostępu do morza kraj, wciśnięty pomiędzy Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan i Chiny. Ponad dziewięćdziesiąt procent jego terytorium zajmują góry – i to nie byle jakie. Najwyższa z nich, Szczyt Zwycięstwa, wyrasta na wysokość 7439 metrów!

Kolejnym atutem gór jest ich dzikość. Tubylcy, których tu spotkamy, to często mieszkający w jurtach wędrowni pasterze, żyjący tak, jak ich przodkowie żyli przed wiekami. Dla odważniejszych wędrowców ta dzikość była magnesem, przyciągającym ich do Kirgistanu od lat. Ci mniej pewni siebie trzymali się jednak z dala, obawiając się, że zgubią się i ślad po nich zaginie.

Teraz jednak wszystkim będzie łatwiej, bo oto ponad osiemset kilometrów szlaków zostało dokładnie oznaczonych. Wśród nich takie, które prowadzą na wysokość ponad czterech tysięcy metrów! I to dopiero początek, wytyczanie kolejnych tras jest w toku. Jednocześnie rozwija się turystyczna infrastruktura, przy czym dobra wiadomość jest taka, że chodzi o noclegi w górskich wioskach czy wypożyczalnie koni, nie zaś o wielkie hotele, niepasujące do dzikich krajobrazów.

Warto jeszcze w tym miejscu przypomnieć, że Polacy od kilku lat mogą wyjechać do Kirgistanu bez wizy. To jak, nabrał ktoś ochoty na spacer po azjatyckich górach?

Szlaki Kirgistanu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.