Szekspir w Chinach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Szekspir w Chinach

Chińczycy znani są z kopiowania europejskich produktów z samochodami na czele. Teraz skopiować chcą… angielskie miasteczko. Na szczęście całkiem legalnie.

Zamieszkałe przez 25 tysięcy ludzi Stratford-upon-Avon przyciąga co roku ponad trzy miliony turystów. Pierwszy magnes stanowi zjawiskowa architektura, pamiętająca czasy Tudorów. Drugi zaś to, że tutaj właśnie urodził się i zmarł William Szekspir.

Chińczycy do angielskiego miasteczka mają daleko, więc ruszają z budową swojego. Kopia Stratford-upon-Avon powstanie w mieście Fuzhou nad rzeką Min Jiang, nieopodal jej ujścia do Morza Wschodniochińskiego.

Azjatycka wersja nazywać się będzie nie Stratford-upon-Avon, ale Sanweng – co oznacza „Trzej Mistrzowie”. Dlaczego tak? Bo znajdzie się tu miejsce nie tylko dla Szekspira, lecz również dla
Miguela Cervantesa, który napisał „Don Kichota”, i dla chińskiego dramaturga Tanga Xianzu. Trzech twórców łączy to, że zmarli w roku 1616, czyli dokładnie czterysta lat temu.

Szczegóły dotyczące budowy Sanweng ustalano podczas rozmów z przedstawicielami władz Stratford-upon-Avon, zaproszonymi do Fuzhou. Niemałe zdziwienie wywołał u Anglików fakt, że Chińczycy chcą w swoim miasteczku wznieść także… rzymskie kościoły. Nie bardzo wiadomo dlaczego.

Szekspir w Chinach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.