Szczęście w genach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Szczęście w genach

Najszczęśliwszy kraj świata leży całkiem niedaleko Polski! Jest nim Dania, która w najnowszym rankingu wyprzedziła Szwajcarię i Islandię.

W zeszłym roku kraj Hamleta i wikingów zajmował miejsce trzecie. Liderem była Szwajcaria, która w World Happiness Report 2016 dała się wyprzedzić o włos.

Co decyduje o tym, że Duńczykom żyje się w ojczyźnie tak szczęśliwie? Na pewno wysokie zarobki, sprawny system opieki medycznej i imponująca długość życia. Statystycznie 80 lat, podczas gdy światowa średnia jest o dekadę niższa.

Ale istnieje ponoć jeszcze jeden czynnik, na który wskazują naukowcy z Uniwersytetu Warwick. Z ich badań wynika, że im bardziej dany naród różni się genetycznie od Duńczyków, tym mniej jest zadowolony z życia. Innymi słowy, Duńczycy szczęście zapisane mają w genach.

Ostatnie (157.) miejsce w rankingu zajmuje natomiast Burundi, niewiele lepiej jest w Syrii i Togo. Jeśli chodzi o Europę, to najbardziej nieszczęśliwi są Bułgarzy – sklasyfikowani na miejscu 129. A Polska? Miejsce 57. zajmujemy wspólnie z Koreą Południową. Tuż za Rosją.

Szczęście w genach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.