Sypialnia Darwina Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sypialnia Darwina

Przeszło sto lat po tym, jak została rozmontowana, sypialnia Karola Darwina w rezydencji Down House w hrabstwie Kent, znów wygląda tak, jak przed śmiercią sławnego przyrodnika.

Autor 'O powstawaniu gatunków’ urodził się w roku 1809, zmarł zaś w 1882 – właśnie w Down House, gdzie wcześniej mieszkał przez czterdzieści lat. Ślady po jego obecności znikały na przestrzeni dekad, lecz dokładnie dwadzieścia lat temu English Heritage, agenda rządu brytyjskiego opiekująca się zabytkami, weszła w posiadanie rezydencji i zaczęła, pokój po pokoju, zmieniać ją w muzeum poświęcone Darwinowi.

W otwartej kilka dni temu sypialni przyrodnika wszystko – książki (nie tylko naukowe!), dzieła sztuki, meble – skompletowano zgodnie z zachowanymi listami i dokumentami, aby pomieszczenie wyglądało dokładnie tak, jak w XIX stuleciu.

– Chcemy pokazać osobistą stronę wielkiego naukowca – tłumaczy Sarah Moulden, kurator odpowiedzialna za ekspozycję. – Pragniemy, by ludzie zobaczyli powieści, które starzejącemu się, schorowanemu przyrodnikowi czytała jego żona Emma. By zobaczyli pościel Darwina i żeby tak jak on, mogli stanąć przy oknie sypialni i spojrzeć na imponujący ogród, który nazywał swoim laboratorium.

Sypialnia Darwina Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.