Synagoga Suboticy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Synagoga Suboticy

Zabytkowej bożnicy „najbardziej węgierskiego miasta Serbii” przywrócono po latach dawny blask.

Subotica leży na północy kraju, tuż przy granicy z Węgrami, pośród pól Wojwodiny. Co ciekawe, łatwiej spotkać w niej Węgra niż Serba, żyją tu także przedstawiciele innych grup narodowościowych.

Jednym z najsłynniejszych zabytków Suboticy jest synagoga zbudowana u progu dwudziestego stulecia w stylu secesyjnym, ale z elementami tradycyjnej sztuki węgierskiej. Nic dziwnego, w końcu zaprojektowali ją architekci z Budapesztu. Pawie pióra na ścianach, kwiaty pnące się po łukach galerii ku kopule rozświetlone promieniami wymalowanego słońca – to tylko niektóre detale, które zachwyciły modlących się w nowej synagodze Żydów.

Przyszły jednak wojny światowe i kilka dekad później mało kto zaglądał do niszczejącej bożnicy. Zaczęto nawet wykorzystywać ją jako awangardowy teatr, aż w końcu sześć lat temu ekipa złożona z węgierskich i serbskich specjalistów przystąpiła do planowanej od dawna renowacji. Zakończono ją kilka dni temu, a w uroczystości ponownego otwarcia synagogi wzięli udział politycy z Węgier i Serbii.

Ze względu na to, że lokalna społeczność żydowska jest dziś bardzo nieliczna, świątynia wykorzystywana będzie nie tylko do nabożeństw. Stać ma się także halą koncertową oraz atrakcją przyciągającą turystów. Gdyby zaś przyciągnęła kogoś z Was, koniecznie obejrzyjcie także inne zabytki Suboticy – przede wszystkim majestatyczny ratusz:

Synagoga Suboticy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.