Święto nadziei w trudnych czasach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Święto nadziei w trudnych czasach

Od zarania dziejów sieje zgrozę, a przynajmniej od Średniowiecza ludzkość nie ustaje w staraniach, by ją oswoić. Próbował z nią rozmawiać Polikarp, ale to za mało. Śmierć przenika nie tylko codzienność, ale kulturę, sztukę, obyczajowość, a nawet mentalność narodów. Za chwilę pójdziemy na groby. W Meksyku też pójdą, choć w tym roku to Święto Zmarłych nabiera nowego znaczenia. Liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa przekroczyła 80 tysięcy. Meksyk jest czwartym najciężej doświadczonym przez epidemię krajem na świecie. 

Jeszcze zanim nadeszła pandemia…

Día de los Muertos, meksykańskie święto zmarłych wzbudza na świecie wielkie zainteresowanie. Charakterystyczne makijaże stały się tak popularne, że stanowią już “trend” na Halloween. Jednak różnica jest znacząca, bo Día de los Muertos nie jest jedynie okazją do wyjścia na ulice w niecodziennych przebraniach. To duchowe przeżycie, równie silne, jak nasze obchody święta zmarłych.

 

swieto1

swieto2

swieto16

 

Meksykanie łączą obrządek religijny z elementem hucznych obchodów i ulicznej zabawy. Wszystko razem stanowi niesamowitą kompozycję. Za dnia korowody w sukniach, spotkania na cmentarzach przy muzyce, wyjątkowe jedzenie, wspominanie, a wieczorem – świece palone przy grobach bliskich i chwila ma zadumę. To ważne, bo w Meksyku 1 listopada to dzień na oddawanie czci pozagrobowemu życiu zmarłych i więzom rodzinnym. Ten czas łączy ludzi. Przypomina, że śmierć to jedynie etap w dalszej egzystencji. Właśnie dlatego w Meksyku te obchody są tak radosne i kolorowe.

 

swieto11

swieto10

swieto12

 

Czaszeczki, ołtarze z krzyżami, kwiaty (meksykańska aksamitka, symbolizująca wzywanie dusz zmarłych i prowadzenie ich), przebierańcy. Ulice wypełniają się tłumem.

 

W czasach pandemii

Meksykanie zostali szczególnie dotknięci epidemią. Światowe media ciągle donoszą, że gospodarka kraju legła w gruzach, a ilość zakażeń w ciągu doby bije wszelkie rekordy. Na początku października w kraju odnotowano 789 780 zakażonych i aż 81 877 zgonów, choć ministerstwo zdrowia podkreśla, że liczby te mogą być wyższe. Dlatego w tym roku 1 listopada będzie inny. Pełen zmęczenia, smutku i bezsilności. Ale też niegasnącej nadziei na lepsze jutro.

Święto nadziei w trudnych czasach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com