Święto nadziei Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Święto nadziei

Od zarania dziejów sieje zgrozę, a przynajmniej od Średniowiecza ludzkość nie ustaje w staraniach, by ją oswoić. Próbował z nią rozmawiać Polikarp, ale to za mało. Śmierć przenika nie tylko codzienność, ale kulturę, sztukę, obyczajowość, a nawet mentalność narodów. Pójdziemy na groby. W Meksyku też pójdą. U nas zaduma i spotkania w rodzinnych kręgach. U nich obok zadumy – barwne korowody, muzyka, zabawa. I niezmiennie pamięć o tych, którzy odeszli.

Día de los Muertos, meksykańskie święto zmarłych wzbudza na świecie wielkie zainteresowanie. Charakterystyczne makijaże stały się tak popularne, że stanowią już “trend” na Halloween. Jednak różnica jest znacząca, bo Día de los Muertos nie jest jedynie okazją do wyjścia na ulice w niecodziennych przebraniach. To duchowe przeżycie, równie silne, jak nasze obchody święta zmarłych.

 

swieto1

swieto2

swieto16

 

Meksykanie łączą obrządek religijny z elementem hucznych obchodów i ulicznej zabawy. Wszystko razem stanowi niesamowitą kompozycję. Za dnia korowody w sukniach, spotkania na cmentarzach przy muzyce, wyjątkowe jedzenie, wspominanie, a wieczorem – świece palone przy grobach bliskich i chwila ma zadumę. To ważne, bo w Meksyku 1 listopada to dzień na oddawanie czci pozagrobowemu życiu zmarłych i więzom rodzinnym. Ten czas łączy ludzi. Przypomina, że śmierć to jedynie etap w dalszej egzystencji. Właśnie dlatego w Meksyku te obchody są tak radosne i kolorowe.

 

swieto11

swieto10

swieto12

 

Czaszeczki, ołtarze z krzyżami, kwiaty (meksykańska aksamitka, symbolizująca wzywanie dusz zmarłych i prowadzenie ich), przebierańcy. Ulice wypełniają się tłumem. Jak się do tego ma Halloween, które poddaje się komercji i nie ma siły “wybronić” się przed tandetą, kiczem i bezmyślnym kopiowaniem schematów?

 

 

Święto nadziei Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com