Świątynia w Londynie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Świątynia w Londynie

Pod ruchliwymi ulicami brytyjskiej stolicy otwarto nowoczesne muzeum, prezentujące rekonstrukcję rzymskiej świątyni Mitry.

Kult solarnego boga Mitry do Cesarstwa Rzymskiego dotarł ze Wschodu w pierwszych wiekach naszej ery, a wyznawcą został nawet cesarz Kommodus. Religia ta rywalizowała z rosnącym w siłę chrześcijaństwem i rozprzestrzeniała się wszędzie tam, gdzie docierali rzymscy żołnierze. Czyli także do Londinium – rzymskiej osady, która stała się później Londynem.

Pozostałości londyńskiej świątyni Mitry odkryto przypadkiem w miejscu, na które pod koniec drugiej wojny światowej spadła bomba. Przez lata prowadzono w tym miejscu praca archeologiczne, a w ostatniej dekadzie dokonano rekonstrukcji, którą sponsorowała agencja prasowa Bloomberg.

Oglądać ją już można w placówce London Mithraeum Bloomberg SPACE, znajdującej się pod nową europejską siedzibą agencji. Zrekonstruowanej świątyni towarzyszą setki rzymskich artefaktów, a także multimedialne, interaktywne stanowiska pozwalające zwiedzającym poznać symbolikę i praktyki kultu Mitry. Wstęp darmowy!

– Jako gospodarze tego miejsca jesteśmy odpowiedzialni za jego zachowanie i za opowiadanie jego historii – mówił przy okazji otwarcia Michael Bloomberg, założyciel agencji i były burmistrz Nowego Jorku. – A jako firma zajmująca się komunikacją i informacją, jesteśmy podekscytowani, że możemy być częścią projektu, który dostarcza tak dużo informacji o rzymskim Londynie. Mamy nadzieję, że tym miejscem cieszyć się będzie wiele pokoleń.

pin

Świątynia w Londynie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.