Świątynia pod hotelem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Świątynia pod hotelem

W mieście Meksyk odnaleziono przypadkiem kolejne azteckie ruiny.

Odkrycia dokonano podczas przebudowy hotelu, znajdującego się niedaleko słynnego Placu Konstytucji, nieoficjalnie zwanego Zócalo. Plac ten hiszpańscy konkwistadorzy wytyczyli w miejscu, w którym znajdowało się niegdyś polityczne i religijne centrum azteckiej stolicy Tenochtitlán.

Co dokładnie odkryto? Po pierwsze – świątynię. Wyjątkową, bo okrągłą, podczas gdy większość azteckich przybytków jest kwadratowa. Obok świątyni natomiast znaleziono pozostałości… komnaty do gry w piłkę nożną.

Aztekowie kopali piłkę już tysiąc lat temu, choć boisko i zasady było nieco inne od współczesnych. Na przykład: przegraną drużynę składano w ofierze bogom. Część znaleziska stanowią zresztą kości ponad trzydziestu osób, które dla piłki straciły głowę. Dosłownie. Takiego mundialu chyba byśmy dziś nie chcieli.

Świątynia i boisko, jak twierdzą badacze, pochodzi z czasów Ahuitzotla, jednego z ostatnich azteckich imperatorów, czyli ze schyłku piętnastego stulecia. Stać ma się ona centralną częścią nowego muzeum, które powstanie tu zamiast pokojów hotelowych.

Świątynia pod hotelem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.