Świątynia Czamów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Świątynia Czamów

Na wzgórzu w wietnamskim mieście Phan Rang-Tháp Cham znajduje się wyjątkowy zabytek. Choć z dworca kolejowego dojść można doń w mniej niż pół godziny, nie natkniemy się na tłum zwiedzających. Większość zagranicznych turystów nie ma bowiem pojęcia o istnieniu tego hinduistycznego przybytku.

Świątynię Po Klon Garai (to imię bóstwa będącego jednym z wcieleń Śiwy) wzniesiono w trzynastym stuleciu na rozkaz Dżaja Simhawarmana III, króla Czampy. W tamtych czasach region ten wchodził w skład państwa Czamów, którzy dziś stanowią etniczną mniejszość w Wietnamie i Kambodży. U stóp wzgórza znajduje się ośrodek poświęcony ich kulturze.

Warto wspomnieć, że renowację obiektu przeprowadził zespół kierowany przez Kazimierza Kwiatkowskiego. Polaka tak zasłużonego dla ratowania wietnamskich zabytków, że Wietnamczycy postawili mu nawet pomnik na starym mieście Hội An, które uratował przed wyburzeniem.

Dodatkowy argument za tym, aby podczas podróży po Wietnamie wybrać się do świątyni Po Klon Garai, stanowi wspaniały widok, jaki rozciąga się ze świątynnego wzgórza. Od Morza Południowochińskiego na wschodzie, po Góry Annamskie na zachodzie.

Świątynia Czamów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.