Świat Avatara Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Świat Avatara

W Tajpej, stolicy Tajwanu, można udać się w podróż na inną planetę. I to chyba na najpiękniejszą planetę, jaką kiedykolwiek widzieliśmy na ekranach kin.

'Avatar’ Jamesa Camerona to najbardziej dochodowy film w historii. Akcja toczy się w roku 2154 na Pandorze zamieszkałej przez lud Na’vi. Pokazane w technologii 3D krajobrazy planety robiły na widzach takie wrażenie, że miliony ludzi odwiedzały kino wielokrotnie, pragnąć znów i znów przenieść się do innego świata. A gdy 'Avatar’ w końcu zszedł z dużego ekranu, media opisywały liczne przypadki depresji u fanów filmu, pragnących na dobre uciec do krainy niebieskoskórych Na’vi.

Siedem lat po premierze filmu i dwa lata przed pojawieniem się drugiej części taka przeprowadzka wciąż jest niemożliwa, ale przynajmniej w Tajpej otwarto właśnie interaktywną wystawę 'Avatar: Discover Pandora’.

– To nie jest ekspozycja na temat kręcenia filmu – podkreśla Jon Landau, jeden z producentów odpowiedzialnych za przedsięwzięcie. – To jest szansa, by z bliska doświadczyć cudów Pandory.

Zadbała o to szeroka ekipa złożona między innymi ze specjalistów od efektów specjalnych, rzeźbiarzy i grafików, projektantów kostiumów i scenografii filmowej, a także – naukowców. Na wystawie można nie tylko obejrzeć różne zakątki Pandory z ich bogatą florą i fauną, ale także posłuchać, dotknąć, nawet poczuć zapachy egzotycznego świata. Część ekspozycji poświęcono kulturze i sztuce fikcyjnego ludu Na’vii, inną zaś – najprawdziwszej nauce i technologii, którą inspirowali się twórcy filmu.

Tajwan trochę daleko, jednak dobra wiadomość jest taka, że 'Avatar: Discover Pandora’ zostanie tam tylko na trzy miesiące. Potem wystawa ruszy w świat i przez pięć lat odwiedzić na kilka kontynentów. Nawet jeśli skrawek Pandory nie dotrze do Polski, zapewne pojawi się gdzieś niedaleko.

Świat Avatara Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.