Sułtański meczet Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sułtański meczet

Jeden z najpiękniejszych zabytków Stambułu przejdzie generalny remont czterysta lat po tym, jak ukończono jego budowę.

Młody sułtan Ahmed I zapragnął świątyni piękniejszej niż Hagia Sofia. Stawiając ją, chciał ponoć przebłagać Allaha za rozpustę, której się dopuszczał. Budowę rozpoczęto w roku 1609. Siedem lat później obok Pałacu Topkapı stanął ukończony Błękitny Meczet.

#bluemosque #istanbul

A post shared by Sam (@shoestrung) on

Majestatyczna świątynia znajduje się na dziedzińcu, na który dostać się można przez pięć bram, a otacza ją aż sześć minaretów. Zdobiona kopuła meczetu ma ponad 23 metry średnicy i 43 metry wysokości.

A quick stop in this beautiful city | Istanbul, Turkey #Istanbul #BlueMosque #Turkey

A post shared by Sylvia Sable (@sylvia.sable) on

Wiosną rozpocznie się największa renowacja w historii tego potężnego budynku, która potrwa do końca roku 2020. Co prawda Błękitny Meczet remontowano nie tak dawno, bo trzydzieści lat temu, wówczas jednak nie rozwiązano szeregu istotnych problemów – związanych na przykład z wodami podziemnymi, które uszkodzić mogą fundamenty.

https://www.instagram.com/p/BNbT0c2AtuC/

Większość prac dotyczyć jednak będzie tego, co widać gołym okiem: powierzchni ścian, kolumn i kopuły, marmurowych zdobień. Uzupełnione mają być braki, za które winić można zarówno pogodę, jak i… złodziei. Oczywiście wszystkie nowe elementy zostaną wykonane w tradycyjny sposób, by niczym nie różniły się od historycznych.

Na koniec wiadomość najważniejsza: meczet nie zostanie zamknięty dla wiernych ani dla turystów. Niedostępne będą tylko jego części, w których akurat trwać będą prace.

Sułtański meczet Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.