Stolica sauny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Stolica sauny

Chyba nikogo nie zdziwi, że na światową stolicę sauny wybrano fińskie miasto.

Tampere ulokowane jest niezwykle malowniczo, bo na przesmyku pomiędzy jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Miasto słynie z rozwiniętego przemysłu, filmowych festiwali, no i oczywiście – z licznych saun. Jak ocenili eksperci Międzynarodowego Stowarzyszenia Sauny i Fińskiego Towarzystwa Sauny: nigdzie indziej nie ma tylu publicznie dostępnych saun co w Tampere i okolicy! Do tego są to sauny z najwyższej półki.

– Zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników dobrej pary – powiedział Tuomas Lehtonen, przewodniczący Fińskiego Towarzystwa Sauny. – Kultura sauny w Tampere tętni życiem i jest niezwykle barwna.

Nadanie tytuły światowej stolicy sauny ogłoszono w najstarszej miejskiej saunie Rajaporti, otwartej na początku ubiegłego stulecia. Odsłonięto przy tej okazji pamiątkową tablicę, podobne zresztą pojawić się mają w innych publicznych saunach Tampere. Także w tej, której budowa jest dopiero w planach, a mowa o tradycyjnej saunie dymnej opalanej drewnem, mającej powstać w samym centrum miasta.

Stolica sauny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.