Starożytny stadion Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Starożytny stadion

Turyści zwiedzający Rzym mogą przenieść się teraz do przeszłości w miejscu, które było największym centrum rozrywki czasów starożytnych.

Wybudowany przed naszą erą Circus Maximus zajmował ponad tysiąc hektarów i pomieścić mógł trzysta tysięcy widzów. Na jego arenie bili się gladiatorzy, dzikie zwierzęta pożerały skazańców, a potem chrześcijan, Juliusz Cezar urządzał… polowania. Ale największą popularnością cieszyły się wyścigi rydwanów, znane nam choćby z filmu 'Ben Hur’.

Circus Maximus, podobnie jak dziś największe stadiony sportowe, był też galeria handlową. Można było zrobić tu zakupy, zjeść obiad, napić się czegoś mocniejszego ze znajomymi.

Rzymska arena i w czasach nam współczesnych przyciąga tłumy przy okazji różnych imprez. Na przykład dwa lata temu kapela The Rolling Stones zagrała w tym miejscu dla 72 tysięcy ludzi.

Niestety niewiele zabudowań przetrwało ostatnie dwa millenia. Część jednak udało się wydobyć spod ziemi i odrestaurować. Przez kilka lat nie mógł się do nich zbliżać żaden turysta, ale to się właśnie zmieniło.

Teraz każdy może zobaczyć je z bliska – i to za darmo! Wśród pozostałości Wielkiego Cyrku pojawiły się również nowe ścieżki i oznaczenia. Można stanąć tam, gdzie tłoczyli się plebejusze, albo też odwiedzić miejsca, w które dopuszczano tylko senatorów. Zobaczyć, gdzie szykowano rydwany i skąd na arenę wychodzili gladiatorzy. A wszystko to rzut oszczepem od Koloseum.

Starożytny stadion Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.