Starożytne miasto jak Manhattan Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Starożytne miasto jak Manhattan

Starożytne miasto w samym sercu Meksyku – wielkie odkrycie, dokonane dzięki laserowej technologii LIDAR zaskoczyło wszystkich. Głównie dlatego, że ruiny miasta są… większe od Manhattanu!

„Miasto piramid” zostało ochrzczone nazwą Angamuco. Około 1000 lat temu założył je lud Purepecha (czyli Taraskowie). Choć teren miasta był rozległy, mieszkało tam nie więcej niż 100 000 osób. Co ciekawe, skany pokazują, że główne pomniki, które zazwyczaj sytuowano w centrum miast, ulokowano w ośmiu punktach na obrzeżach, a gęstość zabudowań przypomina współczesny Manhattan. W Angamuco mogło się znajdować nawet 40 000 budowli!

Prekolumbijskie cywilizacje wciąż zaskakują współczesnych badaczy. Z kolei nowoczesne technologie pozwalają na dokonywanie spektakularnych odkryć w krótkim czasie. Angamuco wydaje się być wyjątkowe. Skany pokazują, że znajdowały się tam bue tylko piramidy, drogi i pola, ale również… boiska do gry w piłkę! To niesamowite, że pomiędzy 1000 a 1350 rokiem naszej ery istniało miasto, które my możemy zbadać dopiero dzisiaj.

Starożytne miasto jak Manhattan Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com