Środek Ameryki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Środek Ameryki

Gdzie znajduje się samo centrum kontynentu północnoamerykańskiego? W bardzo szczególnym miejscu!

Przez dekady za geograficzny środek Ameryki uznawano miasteczko Rugby w Dakocie Północnej, założone 130 lat temu przy kolejowym skrzyżowaniu. Świadectwem wyjątkowego położenia stał się kamienny monument, ustawiony w roku 1931 i przyciągający od samego początku rzesze turystów z całych Stanów Zjednoczonych i nie tylko.

Ostatnio jednak profesor Peter Rogerson, geograf z Uniwersytetu Buffalo, obliczył, że środek Ameryki Północnej tak naprawdę leży gdzie indziej: dwieście kilometrów na południowy-zachód od Rugby. Skąd ta zmiana? Otóż na początku dwudziestego wieku badacze posługiwali się kontynentem wyciętym z kartonu i balansującym na igle, a profesor Rogerson użył nowoczesnego oprogramowania.

– Kiedy komputer pokazał mi dokładny wynik obliczeń, byłem zszokowany – mówi geograf. – Okazało się, że centrum Ameryki znajduje się w miejscu, które nazywa się… Centrum!

To nie żart. Założone w 1902 roku miasteczko nazywa się tak, ponieważ zbudowano je dokładnie pośrodku hrabstwa Oliver (to wciąż Dakota Północna). A jak się teraz okazało, także w samym centrum Ameryki Północnej. Ciekawe tylko, co na to wszystko mieszkańcy Rugby?

Środek Ameryki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.