Średniowieczny sierociniec Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Średniowieczny sierociniec

Po remoncie, który trwał osiem lat i kosztował trzynaście milionów euro, we Florencji otwarto muzeum jedyne w swoim rodzaju. Ospedale degli Innocenti, czyli Szpital Niewiniątek, to pierwszy w Europie dom dziecka, ufundowany w roku 1419 przez cech jedwabników i złotników.

W jednym z pokoi – 140 szuflad, w nich zaś przedmioty należące do dzieci, które zostały osierocone albo porzucone przez rodziców. W innym – multimedialna wystawa pokazująca życie wychowanków przez stulecia funkcjonowania Szpitala Niewiniątek, zamkniętego w roku 1875. Wszystko urządzone przyjaźnie dla najmłodszych: z napisami na wysokości ich oczu i z miejscami do fotografowania się z elementami ekspozycji.

Przede wszystkim wrażenie robi sam budynek, ufundowany u schyłku średniowiecza. Jeden z pierwszych wzniesionych w renesansowym stylu, zaprojektowany przez Filippo Brunelleschiego, architekta florenckiej katedry Santa Maria del Fiore. Katedrę zresztą, jak i inne cuda średniowiecznej i renesansowej architektury, podziwiać można z kawiarni urządzonej na dachu Ospedale degli Innocenti. Tam, gdzie kiedyś suszono pranie.

Średniowieczny sierociniec Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.