Sprzątanie Tatr Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sprzątanie Tatr

Pięć tysięcy wolontariuszy rusza na górskie szlaki w ramach akcji „Czyste Tatry”. Mają nie tylko zbierać śmieci, ale także zwiększać ekologiczną świadomość turystów.

Jak mówi Jan Krzeptowski-Sabała, kierownik działu edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, z tą świadomością jest coraz lepiej. W zeszłym roku wolontariusze znieśli ze szlaków 230 kilogramów odpadków. Natomiast podczas pierwszej akcji „Czyste Tatry” w roku 2012 – półtorej tony! Rzeczywiście więc wygląda to optymistyczne, ale jest jeszcze nad czym pracować, więc kolejne edycje są potrzebne.

– Staramy się godzić dwie sprzeczne funkcje: chronić unikatową przyrodę, ale też pokazać ją ludziom, a tych jest w Tatrach sporo. W zeszłym roku na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło 3,5 miliona turystów – tłumaczy Krzeptowski-Sabała.

W ramach „Czystych Tatr” zaplanowano liczne atrakcje. Spotkania z ludźmi gór, koncerty zespołów Pudelsi i Łąki Łan, a także próbę bicia rekordu Guinnessa podczas układania z materiałów podlegających recyklingowi symbolu Małopolski. Dla wolontariuszy zorganizowana zostanie też wielka zabawa na zakopiańskiej Równi Krupowej.

Gdybyście chcieli się przyłączyć, zapisy trwają na stronie internetowej CzysteTatry.pl.

Sprzątanie Tatr Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.