Sokolnicy z Dubaju Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sokolnicy z Dubaju

Sokół ? narodowy ptak Zjednoczonych Emiratów Arabskich [nasza podróż]. Silnie zakorzeniony w kulturze. Tresura sokołów to tradycja kultywowana od dawana, łącząca pokolenia. Co więcej ? szejkowie potrafią zapłacić obłędne kwoty za polowanie z sokołem. Dokąd prowadzi ta tradycja?

Sokolnictwo wpisane jest na listę UNESCO. Te niesamowite ptaki potrafią osiągnąć w locie nawet 400 km na godzinę! Jak więc to możliwe, że dzikie, nieokiełznane zwierzę służy człowiekowi? Łapie w locie zwierzynę i przynosi ją swojemu panu?

To zasługa szkolenia i sztuczek, stosowanych od wieków. Ptak nie może najadać się zdobyczą – ma dalej polować. Sokół nigdy nie zaprzyjaźnia ani nie oswaja się ze swoim właścicielem. To dumne i nie do końca przewidywalne stworzenia, ale pewnie w tym tkwi ich niezwykłość.

W dzisiejszych czasach polowanie z sokołem to już jedynie rozrywka. O wiele bardziej liczą się pokazy dla turystów. Sokół musi upolować kawałek mięsa, rzucony mu przez pana. Jednak sama tradycja, połączenie człowieka i dzikiego ptaka, wciąż ma duże znaczenie. Zobaczcie sami, jak wygląda taka ?relacja?.

Sokolnicy z Dubaju Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com