Śnieżne irbisy Bhutanu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Śnieżne irbisy Bhutanu

W niewielkim i bardzo egzotycznym kraju, zwanym Królestwem Smoka, policzono populację duchów gór. Nie, to nie yeti, ale himalajscy krewniacy tygrysa.

Irbisy śnieżne, zwane także śnieżnymi panterami albo śnieżnymi leopardami, żyją w okolicy Himalajów i Wyżyny Tybetańskiej. Spokrewnione są z ceniącymi nieco cieplejszy klimat tygrysami. Na świecie pozostało kilka tysięcy osobników, których przetrwanie jest zagrożone. Głównie dlatego, że kości irbisa wykorzystywane są w chińskiej medycynie.

https://www.youtube.com/watch?v=EjxvrHDaxKc

W himalajskim Królestwie Bhutanu spotkania ze śnieżnymi panterami są wydarzeniami tak szczególnymi, że zwierzęta te nazywa się „duchami gór”. Liczenie tamtejszej populacji trwało dwa lata i ogłoszono właśnie, że w kraju żyje 96 osobników. Większość w najdzikszych zakątkach, ale co ciekawe, niektóre zapuszczają się regularnie w okolice jedynego międzynarodowego lotniska Bhutanu.

Gdyby ktoś chciał przylecieć i zobaczyć irbisy nie w zoo, lecz w ich naturalnym środowisku, to największe szanse ma na to w Parku Narodowym Dżigme Dordżi. Żyje ich tam co najmniej 31.

Śnieżne irbisy Bhutanu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.