Snajperskie muzeum Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Snajperskie muzeum

W budynku, który trzy dekady temu znajdował się w samym środku libańskiej wojny domowej, powstaje centrum muzealne i edukacyjne.

Imponujący gmach Beit Beirut, zwany też Żółtym Domem, wybudowano w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Podczas konfliktu, który wybuchł w roku 1975, budynek znajdował się dokładnie na granicy pomiędzy chrześcijańskim Bejrutem Wschodnim, a zachodnią, muzułmańską częścią miasta. Szczególnie upodobali go sobie snajperzy.

Podczas trwającej do roku 1990 wojny Żółty Dom stał się ruiną. To, co z niego zostało, przez lata niszczyli wandale. W końcu jednak udało się zebrać pieniądze na gruntowny remont, dzięki któremu niedawno otwarto w nim muzeum wojny libańskiej.

#BeitBeirut

A post shared by Najib (@lenajib) on

Modernizacja budynku trwa – przy czym część fasady ma być zachowana w powojennym stanie, jako szczególnie wartościowy „eksponat”. Żółty Dom wraz z otaczającym go terenem stać się ma centrum edukacyjnym. Planowane są nie tylko nowe wystawy muzealne, lecz także założenie biblioteki i przygotowanie sal na konferencje i seminaria. W niegdysiejszym gnieździe snajperów poznawać będzie można nie tylko wojenną historię Bejrutu, ale całe jego dzieje – sięgające piątego tysiąclecia przed naszą erą.

Snajperskie muzeum Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.