Smaki Armenii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Smaki Armenii

Kuchnia Armenii to bogactwo. Jest treściwie, smacznie, czasem tłusto i zawsze obficie. Za to podniebienia nawet najbardziej wymagających znajdą tu coś wyjątkowego. Te dania sprawią, że będziecie chcieli wracać do Armenii i poznawać ją od kuchni!

#1 Chorowac, czyli ormiański grill

To słynna, armeńska tradycja, która dla lokalsów oznacza spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół. Chorowac można określić mianem mięsnego szaszłyka, którego sztuka przygotowywania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. We wrześniu odbywa się nawet coroczny festiwal chorowac w Akhtala w regionie Tavush!

#2 Tołma

To danie składa się z mięsa, ryżu i cebuli, które zawija się w świeże młode liście winogron. Ten ormiański przysmak spożywa się z macą (sfermentowanym mlekiem) zmieszaną z czosnkiem. Żadna uczta nie jest kompletna tołmy!

#3 Ormiański lawasz

Lawasz, ormiański chleb doczekał się wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wypieka się go w tradycyjnym piecu, a sam proces jest mocno zakorzeniony w ormiańskiej kulturze. Dlaczego lawasz jest tak ważny? Bo sposób wyrabiania ciasta, od wieków przekazywany z pokolenia na pokolenie, to wyraz kultury i dziedzictwa Armenii. Łączy ludzi w różnym wieku, przypomina o korzeniach. Cieniutkie placki, wypiekane w piecu bardzo krótko, stanowią podstawę wielu posiłków. Jedno z ormiańskich przysłów porównuje pierwszą miłość właśnie do tego chleba, bo czasem placek zbyt wcześnie odkleja się od ściany pieca i ginie w ogniu.

#4 Harrisa

Harissa to gęsta owsianka zrobiona z pszenicy i tłustego mięsa, zwykle kurczaka lub jagnięciny. Proces gotowania jest długi, trwa zwykle około 5 godzin – stanowi istotną częścią tradycji. Harissa też ma swój własny festiwal obchodzony we wrześniu w Musaler, niedaleko Erewania.

#5 Spas

Zupa na bazie jogurtu z baraniną, pszenicą i ziołami. Jedno z ulubionych dań Ormian.

#6 Zhingyalov hats – ormiańskie chlebki

To rodzaj podpłomyków nadziewanych ziołami i zielonymi warzywami. Chociaż zhingyalov można znaleźć również w Erewaniu, tradycyjne jest to danie Górnego Karabachu.

Smaki Armenii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!