Słynne więzienia – TOP 5 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Słynne więzienia – TOP 5

Zbrodnia i kara, prawa człowieka, ciemniejsza strona politycznej historii różnych państw – tym zagadnieniom przyjrzyjmy się dzisiaj. Bo podróżowanie po świecie nie musi oznaczać tylko plaży pod palmami i selfie na Wieży Eiffla.

#5 Robbeneiland

Wyspa znajdująca się nieopodal Kapsztadu już w pierwszych dekadach kolonizacji Afryki Południowej przez Europejczyków stała się więzieniem. A przestała nim być dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wyrok odsiadywał tu Nelson Mandela.

https://www.instagram.com/p/BQNWtyhjaLB/

#4 Zamek d’If

Do twierdzy na wysepce w pobliżu portu Marsylii skazańcy trafiali od szesnastego wieku. Więziono tu między innymi hrabiego de Mirabeau i markiza de Sade. A także hrabiego Monte Christo, bohatera powieści Aleksandra Dumasa.

#3 Tuol Sleng

Jeśli chodzi o historyczne miejsca w Kambodży, na myśl przychodzi zaraz świątynny kompleks Angkor. Ale o tym, co w azjatyckim kraju działo się kilka dekad temu, najwięcej dowiemy się w stołecznym Muzeum Ludobójstwa, czyli w dawnym więzieniu, założonym przez zbrodniarzy z ruchu Czerwonych Khmerów.

#2 Wyspa Diabelska

Na rajskiej wyspie, należącej do Gujany Francuskiej, Napoleon III Bonaparte założył kolonię karną. Zsyłano tu nie tylko groźnych przestępców, ale także przeciwników politycznych. I dla żadnego z nich Île du Diable nie stała się rajem.

#1 Alcatraz

Najsłynniejsze więzienie świata. Pojawiało się w niezliczonych książkach i filmach, a większość z nich nawiązywała do licznych prób ucieczek. Pięć lat spędził tu Al Capone.

https://www.instagram.com/p/BQj_L3Ajwtx/

Słynne więzienia – TOP 5 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.