Śladem mafii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Śladem mafii

Nietypowe wycieczki po Sycylii oferuje jedna z tamtejszych agencji turystycznych.

Mafia to sycylijska organizacja przestępcza, której korzeni doszukiwać można się już w średniowieczu. W dziewiętnastym wieku zawojowała Włochy, a u progu dwudziestego – Stany Zjednoczone.

Teraz historię mafii, zwanej także Cosa Nostrą, poznawać można zanurzając się w jej świat podczas specjalnych wycieczek po największej wyspie Morza Śródziemnego. W programie między innymi muzeum mafii w Salemi, pełne drastycznych ekspozycji prezentujących zbrodnie Cosa Nostry, ale także urokliwe miasteczko Corleone, w którym urodzili się słynni sycylijscy przestępcy. Zarówno ci prawdziwi (np. Luciano Leggio, Bernardo Provenzano), jak i Don Vito, znany z książki i filmu 'Ojciec chrzestny’.

Pomysł na tego rodzaju wycieczki wzbudził we Włoszech zrozumiałe kontrowersje. Ich organizatorzy przekonują jednak, że nie mają na celu gloryfikowania Cosa Nostry. Przeciwnie – chcą pokazać jej prawdziwe, mroczne oblicze, a nie popkulturowe obrazki. Tak czy inaczej, chętnych do mafijnych wycieczek zapewne długo nie zabraknie.

Śladem mafii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.