Skarb w Sewilli Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Skarb w Sewilli

W dzisiejszych czasach wciąż można odnaleźć skarby i to bez przekopywania pirackich wysepek na Karaibach. Nieprzebrane ilości monet spoczywają pod ziemią także w Europie.

Ostatnio przekonali się o tym hiszpańscy robotnicy, którzy podczas napraw wodociągu pod Sewillą natrafili na dziewiętnaście amfor z czasów rzymskiego imperium. Już same wazy stanowiłyby interesujące znalezisko, ale to ich zawartość wprawiła wszystkich w osłupienie. Naczynia wypełnione zostały po brzegi starożytnymi monetami. W sumie było ich aż – uwaga! – sześćset kilogramów.

Monety są w świetnym stanie, schowano je do amfor zaraz po tym, jak wyszły z mennicy. Ich wartość nie została jeszcze oszacowana, ale jednego możemy być pewni: jest astronomiczna (mimo że nie wykonano ich ze złota).

Jak pieniądze trafiły pod ziemię, na razie nie wiadomo. Pojawiła się natomiast teoria, że stanowiły żołd dla rzymskich legionistów, który nigdy nie został wypłacony.

Czy w Sewilli uda się znaleźć więcej podobnych skarbów? Kto wie. Ale nawet jeśli nie – i tak warto odwiedzić stolicę Andaluzji:

Skarb w Sewilli Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.