Rzymskie zakazy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rzymskie zakazy

Politycy i policjanci Wiecznego Miasta na poważnie biorą się do pilnowania barokowych fontann i innych zabytków.

Pisaliśmy niedawno o tym, jak to burmistrz Florencji postanowił wodą przeganiać turystów jedzących i śmiecących na schodach słynnych kościołów. Teraz nowe porządki zaprowadzają władze Rzymu, ale zamiast wody, stosować będą bardziej tradycyjną metodę: srogie grzywny.

Burmistrz Virginia Raggi ogłosiła: koniec z jedzeniem i piciem przy fontannach, koniec z wskakiwaniem do nich czy wpuszczaniem tam psów. Policja ma tego pilnować i bez litości wypisywać łamiącym prawo turystom mandaty wysokości 240 euro. Bo zabytki trzeba chronić, podkreśla burmistrz.

Zakaz dotyczy obiektów znajdujących się między innymi na Piazza di Spagna, Piazza Navona, Piazza Barberini, Piazza del Popolo czy Piazza della Madonna dei Monti. Priorytetowo traktowana jest słynna Fontanna di Trevi, najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Wciąż jednak można, zgodnie z wiekową tradycją, wrzucać do niej monety na szczęście.

Dodajmy jeszcze, że nowe zasady obejmują nie tylko fontanny. Zachować się trzeba także przy innych zabytkach. Na przykład – nie wolno również piknikować na ikonicznych Schodach Hiszpańskich pod kościołem Trinita dei Monti.

Rzymskie zakazy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.