Rzymskie koszary Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rzymskie koszary

Podczas rozbudowy metra w Rzymie odkryto, dziewięć metrów pod ziemią, starożytne koszary. Zaraz ogłoszono, że staną się integralną częścią nowej stacji Amba Aradam-Ipponio (niedaleko Bazyliki św. Jana na Lateranie), której otwarcie zaplanowano na rok 2020.

Archeologiczne znalezisko ma ogromną wartość, choć przyznać trzeba, że w Rzymie podobne przypadki zdarzały się już wielokrotnie podczas budowy kanałów czy metra właśnie. W końcu dwa tysiące lat temu znajdowała się tu ogromna metropolia, centrum starożytnego świata, zamieszkałe przez prawie milion ludzi.

Dlatego przy planowaniu wydatków na nowa linię metra zarezerwowano środki przeznaczone na prace archeologiczne. Dzięki temu koszary, które funkcjonowały w drugim i trzecim stuleciu naszej ery, zostaną odrestaurowane i wkomponowane w stację metra, a termin wykonania inwestycji nie będzie odsunięty w czasie.

Koszary mają prawie 1800 metrów kwadratowych powierzchni, stumetrowy korytarz i aż 39 pomieszczeń. Na podłogach wciąż widoczne są mozaiki, na ścianach zaś freski. Odnaleziono tam przy okazji monety i biżuterię z brązu, a także… zbiorową mogiłę wypełnioną szkieletami.

Rzymskie koszary Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.