Rycerze pod Hastings Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rycerze pod Hastings

My mamy Grunwald, Brytyjczycy zaś wielkie inscenizacje średniowiecznych bojów urządzają tam, gdzie w roku 1066 dowodzący normańskimi najeźdźcami Wilhelm Zdobywca pokonał armię Harolda, króla Anglosasów.

Dokładnie 950 lat temu, w połowie października, ambitny książę z Normandii odniósł zwycięstwo, które otworzyło mu drogę na Londyn. Tam, w Boże Narodzenie roku 1066, koronowany został na władcę Anglii. Wkrótce podporządkował sobie cały kraj i do historii przeszedł jako Wilhelm Zdobywca.

Jack at #battleofhastings #hildsvin

A post shared by Lucy Victoria Gardner (@lucyvictoriagardner) on

Okrągłą rocznicę najważniejsze bitwy w dziejach Wielkiej Brytanii i jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy obchodzono pod Hastings z wielką pompą. Ponad tysiąc wojów stanęło do walki, a i nie zabrakło innych atrakcji, urządzonych w średniowiecznych obozach: pokazów łucznictwa, prezentacji oręża czy dawnych tańców. Bawiło się tam prawie dziesięć tysięcy ludzi.

Choć trzeba przyznać, że u nas w roku 2010 walczyło dwa razy więcej zbrojnych, a pod Grunwald zjechało się ponad sto tysięcy ludzi. No ale my świętowaliśmy rocznicę wielkiego zwycięstwa, podczas gdy Anglicy…

Rycerze pod Hastings Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.