Rowerowa autostrada Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rowerowa autostrada

Ośmiokilometrowy most, który oddano do użytku w chińskim mieście, to spełnienie marzeń każdego rowerzysty.

Droga wyniesiona pięć metrów ponad zakorkowane jezdnie i na tyle szeroka, by wygodnie mijało się na niej kilka rowerów, powstała w portowym mieście Xiamen na południowym-wschodzie Chin. Jest to pierwsza taka konstrukcja w Państwie Środka – i od razu największa na świecie!

Niezwykły rowerowy most, czy raczej: rowerowa autostrada, łączy pięć głównych dzielnic mieszkalnych i trzy centra biznesowe. Wzdłuż niej znajdują się największe sklepy i najważniejsze urzędy, a do każdego dotrzeć można szybko i bezpiecznie.

Drogę zaprojektowali architekci z kraju, który słynie z miłości do rowerów – z Danii. Ale i w Chinach rowery wracają do łask. Kiedyś ich popularność wynikała głównie z tego, że biednych mieszkańców nie było stać na samochody czy choćby skutery. Dziś natomiast samochodów jest za dużo, a ulice są wiecznie zakorkowane. Rower to zatem rozwiązanie idealne. Na dodatek przyjazne dla środowiska i dla zdrowia.

Przy okazji lokalne władze liczą też, że rowerowa autostrada, którą podziwia dziś cały świat, przyciągnie do miasta turystów. A Xiamen ma im wiele do zaoferowania – od kolonialnej architektury wyspy Gulangyu i buddyjskiego klasztoru Nanputuo, po piękne plaże.

Rowerowa autostrada Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.