Rowerem przez Polskę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rowerem przez Polskę

Polska oszalała na punkcie rowerów. Każdy chce się ruszać, każdy chce prowadzić zdrowy tryb życia. Rower to przygoda, rower to… podróż. Otóż to. Jak najlepszy przyjaciel człowieka, jest zawsze wierny i poprowadzi przez nasz piękny kraj. A zwiedzanie Polski przemieszczając się rowerem to wielka frajda. Powstaje ciekawy projekt, który zakłada połączenie pięciu województw w Polsce – drogą rowerową!

Przejechać jak najwięcej

Green Velo to inicjatywa idealnie wpasowująca się w obecną „zdrową” modę. Całkiem fajną modę! Raj dla rowerzystów. Pomysł jest taki, żeby utworzy trasę rowerową, która przebiegnie przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km). Ta idea już teraz porusza serca wszystkich tych, którzy kochają dalekobieżne, rowerowe wycieczki.

Szlak ma być dobrze przemyślany: atrakcyjny pod względem turystycznym, bezpieczny, odpowiednio oznakowany. Trasa Rowerowa Polski Wschodniej to nie tylko wielki ukłon w stronę rowerzystów, ale również magnes na podróżników z całego świata. Przecież wakacje na rowerze to obecnie atrakcja niejednego biura podróży, a Polska nie ma się czego wstydzić.

Jeżeli na dwóch kółkach można się poruszać po całej Afryce, to dlaczego nie po polskich, wyjątkowo urokliwych trasach?

Autorzy projektu gwarantują, że trasa w żaden sposób nie zaingeruje w środowisko naturalne. Co więcej, to właśnie dzięki niej będzie można zobaczyć cuda natury, bo jak czytamy na stronie greenvelo.pl:

Trasa przebiega przez:
–  5 Parków Narodowych i 15 Parków Krajobrazowych,
– 26 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 36 Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk – ok. 615 km (31% długości całej trasy),
– Obszary leśne – ok. 580 km (29% długości trasy),
– Doliny rzek – ponad 180 km (9 % długości trasy),
– Wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe – ponad 70 km (3% długości trasy).

W czasach, kiedy rowery rządzą sercami Polaków, taki pomysł na wakacje to dopiero coś. Projekt jest dopiero w fazie realizacji, ale kiedy uda się go wdrożyć, będzie powód do dumy. Tak długie trasy istnieją już na świecie i w Europie, ale w Polsce to precedens. Co więcej, trasa jest dosłownie naszpikowana atrakcjami i pomnikami przyrody. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że rowerzyści będą mijać Wielkie Jeziora Mazurskie, parki narodowe: Wigierski, Biebrzański, Narwiański, Roztoczański… Tereny górzyste, leśne, rzeki, jeziora.

Takie pomysły budują. Nie tylko drogi, ale wiarę w to, że w Polsce można realizować super inwestycje. Przyszłościowe, nieco szalone, wymagające kreatywności.

Dacie się później namówić na wielką, rowerową wyprawę?

Jeżeli trzeba was przekonać, zobaczcie zapowiedź Krystiana Herby, który gościł już na łamach goforworld.com

Rowerem przez Polskę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com