Renesans Mechelen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Renesans Mechelen

Muzeum, ulokowane w dawnej stolicy Niderlandów i otwarte właśnie po długiej renowacji, pozwala zwiedzającym przenieść się do epoki renesansu.

Znajdujący się w belgijskim mieście Mechelen pałac Hof van Busleyden pół tysiąca lat temu stanowił intelektualne centrum regionu. Gospodarz, Hieronymus van Busleyden, przyjmował tu najwybitniejsze postacie tamtych czasów, na czele z Erazmem z Rotterdamu, Tomaszem Morusem czy późniejszym papieżem Hadrianem VI. W murach pałacu rodziły się i trafiały pod ocenę publiki idee i dzieła sztuki, a młodzi adepci uczyli się od mistrzów.

Dzisiaj ten wyremontowany pałac to nowoczesne muzeum niderlandzkiego renesansu. Poznać w nim można dawną sztukę, piśmiennictwo, rzemiosło, a także realia codziennego życia ówczesnych mieszkańców Mechelen. To jednak nie wszystko. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, Hof van Busleyden pełnić ma teraz tę samą rolę, którą pełnił przed wiekami. Staje się więc miejscem nie tylko prezentowania, ale także tworzenia nowych dzieł, oraz przestrzenią do realizowania miejskich projektów. Organizowane będą też zajęcia dla uczniów. Wszystko po to, by ożywić „humanistycznego ducha renesansu”.

A gdyby to nie przekonało was jeszcze do wizyty w Mechelen, wspomnijmy, że miasto pełne jest innych atrakcji. Do najsłynniejszych należy budowana na przełomie średniowiecza i renesansu katedra św. Rumolda. Jej 97-metrową wieżę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawostka: wieża miała „urosnąć” do 167 metrów dzięki iglicy, jednak tego planu nie udało się zrealizować.

Renesans Mechelen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.