Remont Ostrej Bramy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Remont Ostrej Bramy

Jeden z symboli Wilna i cel pielgrzymek Polaków zostanie gruntownie odnowiony. Ale spokojnie, nie straci zabytkowego charakteru.

Wzniesiona u progu szesnastego stulecia Ostra Brama stanowi wraz z przylegającym do niej fragmentem muru pozostałość miejskich umocnień. Zasłynęła jednak nie ze względu na właściwości obronne, lecz na znajdującą się od wewnętrznej strony bramy klasycystyczną kaplicę z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

pin

„Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!” – pisał Adam Mickiewicz, a rzesze pielgrzymów przybywały tu z różnych zakątków Polski. Za miesiąc natomiast w Ostrej Bramie modlić się ma papież Franciszek. Gdy opuści Wilno, pełną parą ruszy przygotowywany już remont, obejmujący także pobliski kościół św. Teresy.

W świątyni odnowione zostaną drzwi, witraże i freski, a w kaplicy – fasada, okna i okiennice. Oba miejsca stać się też mają bardziej przyjazne pielgrzymom i turystom, także tym niepełnosprawnym. Do tego pojawi się monitoring, a słynny obraz zabezpieczony zostanie specjalnym szkłem. Remont, którego koszty oszacowano na trzy miliony euro, zakończyć się ma w 2020 roku.

Remont Ostrej Bramy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.