Rekordowy Malbork Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rekordowy Malbork

Krzyżacki zamek jeszcze nigdy nie cieszył się taką popularnością jak w roku ubiegłym. Chętnie odwiedzali go turyści nawet z najdalszych zakątków globu.

Trzynastowieczną twierdzę, która dwadzieścia lat temu trafiła na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedzało w 2017 roku aż 639 tysięcy osób. Z tego 153 tysiące stanowili goście zagraniczni. Nie tylko Europejczycy, ale też przybysze z tak egzotycznych krajów jak Filipiny albo Ekwador.

– Duża frekwencja to efekt rosnącej atrakcyjności zamku – tłumaczy Rafał Mańkus, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. – Prowadzone na szeroką skalę prace konserwatorskie przywracają twierdzy dawną świetność, pomagają także nowoczesne aranżacje wystaw prezentujących militaria, bursztyn czy średniowieczną rzeźbę.

W osiągnięciu rekordowych statystyk pomogły historyczne imprezy, na czele z Festiwalem Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka”. W trzydniowym wydarzeniu wzięło udział sześćdziesiąt tysięcy osób, a co trzecia zwiedziła przy tej okazji krzyżacki zamek. Siedemnaście tysięcy ludzi skorzystało natomiast z oferty nocnych odwiedzin w twierdzy.

Jeżeli więc nigdy nie byliście w Malborku albo zwiedzaliście zamek dawno temu, przed wszystkimi zmianami z ostatnich lat, koniecznie się tam wybierzcie.

Rekordowy Malbork Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.