Rekordowy lot Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Rekordowy lot

Przelecieć nad Atlantykiem w pięć godzin na pokładzie Dreamlinera? To możliwe. Co ciekawe, rekord pobił jeden z tanich przewoźników. I to swój rekord!

Boeing 787-9 Dreamliner linii Norwegian doleciał z Nowego Jorku do Londynu w pięć godzin i dziewięć minut. Tym samym przewoźnik pobił własny rekord ze stycznia o cztery minuty. Sukces ten możliwy był za sprawą prądu strumieniowego, czyli strefy bardzo silnych wiatrów, przenoszących masy powietrza z zachodu na wschód. Zwykle osiągają one prędkość do dwustu kilometrów na godzinę, ten wykorzystany przez norweskiego Dreamlinera przekraczał jednak trzysta! Teraz piloci Norwegian celują w przebicie pięciogodzinnej granicy.

Przy czym zaznaczyć tutaj trzeba, że rekordy te dotyczą samolotów poddźwiękowych. Daleko im do osiągnięć naddźwiękowych Concordów, które nad Atlantykiem przelatywały w trzy godziny i to już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ale Concordy zniknęły z przestworzy w 2003 roku ze względu na rosnące koszty eksploatacji, więc dziś musi nam wystarczyć te pięć godzin Norwegian. Zresztą, bądźmy szczerzy, to też całkiem niezły czas, jak na przebycie oceanu.

Rekordowy lot Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.