Pyramiden - opuszczona osada na Spitsbergen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Pyramiden – opuszczona osada na Spitsbergen

Pyramiden – radziecka osada górnicza, którą znajdziemy na Spitsbergenie, gdzie dawniej mieszkali najlepsi norwescy i ukraińscy górnicy. Dzisiaj jest wymarłą krainą, którą wciąż jednak odwiedzają podróżnicy.

Dotarła tam ekipa goforworld.com wraz z Jarosławem Kuźniarem. Zdjęcia mówią same za siebie – kiedyś to miejsce było okazałe i bogate. Jeszcze nie tak dawno, bo w 1998 roku tliło się tu życie, ale od tego czasu pozostaje całkowicie opuszczona. Naszym podróżnikom udało się tam dostać dzięki skuterom śnieżnym.

 

To właśnie tu, na wyspie w 1911 roku Szwedzi zaczęli budować pierwszą kopalnię. 16 lat później prawa do wydobycia zostały odsprzedane Związkowi Radzieckiemu. W okresie świetności mieszkało tu nawet 1000 osób, a cała osada rozwijała się w imponującym tempie. Rosjanie byli z niej dumni.

 

 

W 1996 roku katastrofa lotnicza samolotu linii Vnukovo Airlines stała się początkiem końca. Zginęło wówczas 141 osób. To przypieczętowało konieczność opuszczenia Pyramiden, o czym górnicy słyszeli już od dawna.

 

 

Dzisiaj Pyramiden wita podróżników i daje do myślenia. Jak się wam podoba?

 

Pyramiden - opuszczona osada na Spitsbergen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!