a

Przyroda z listy UNESCO

Obradujący w Bahrajnie komitet dopisał szereg pozycji do listy Światowego Dziedzictwa. Rzućmy okiem na te z kategorii przyrodniczej i przyrodniczo-kulturalnej.

Zacznijmy od rezerwatu Tehuacán-Cuicatlán, znajdującego się w meksykańskich stanach Oaxaca i Pubela. Dolina porośnięta gęsto ogromnymi kaktusami kolumnowymi to nie tylko przykład piękna natury, ale także kolebka rolnictwa w Ameryce Środkowej. Od kilkunastu tysięcy lat ludzie budowali tu systemy nawadniania i udomowiali rośliny.

Dalej mamy kolumbijski park narodowy Sierra de Chiribiquete pełen niezwykłych formacji skalnych. Żyją tutaj jaguary i pumy, a skały ozdobione są dziesiątkami tysięcy prehistorycznych petroglifów przedstawiających ludzi i zwierzęta.

Już typowo przyrodniczy charakter mają kolejne trzy spośród nowych pozycji. A są to południowoafrykańskie góry Makhonjwa, wulkaniczne Monts Dômes we francuskiej Owernii oraz Fanjing, najwyższy szczyt pasma Wuling w środkowych Chinach. Okolicę tej świętej dla buddystów góry zamieszkują endemiczne gatunki małp.

Przyroda z listy UNESCO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.