Przeprowadzka w pandemii. Couple Away Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Przeprowadzka w pandemii. Couple Away

Pandemia nie oznacza wcale, że nie można zmienić kraju zamieszkania. Justyna i Paweł właśnie, autorzy bloga Coupleaway, przeprowadzili się na Maderę, ale to nie pierwsza podróż w ich życiu. Ta dwójka uwielbia poznawać nowe miejsca i odważnie realizuje marzenia. Jak się żyje w krainie wiecznej wiosny?

Madera to wasz nowy dom. To spontaniczna decyzja – dlaczego padło akurat na to miejsce?

COUPLE AWAY: To zupełny przypadek. Wiedzieliśmy, że nie chcemy spędzić zimy w Polsce i planowaliśmy wyjechać naszym vanem – Mentosem do Portugalii na dłużej. Jak to w 2020 roku bywa, plany lubią się zmieniać i za namową znajomych podróżników, zamiast do Portugalii kontynentalnej wyjechaliśmy razem na wyspę. Mentos musiał pozostać w domu, ale mamy nadzieje wrócić do vanlife’u na wiosnę.

Dlaczego Madera i jak udało nas się tak szybko namówić? Bo to kraina wiecznej wiosny! Już pierwszego dnia, po zobaczeniu tej wszechobecnej zieleni widzieliśmy, że to dobra decyzja.

Wcześniej planowaliście wyprowadzkę na koniec świata. Gdzie konkretnie chcieliście się znaleźć?

COUPLE AWAY: Ahh… według planów od października mieliśmy spełniać nasze największe marzenie! Dostaliśmy wizę work and travel do Nowej Zelandii i mieliśmy się wyprowadzić na drugi koniec świata na pełny rok. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, gdyż liczba miejsc jest mocno ograniczona. Dwa lata temu, podczas pierwszej próby się nie udało więc radość po tegorocznym sukcesie była ogromna! Niestety, przez pandemie Nowa Zelandia jest zamknięta na przyjezdnych, do końca roku. Zobaczymy kiedy uda nam się tam dotrzeć.

Zmieniliście miejsce zamieszkania w trakcie pandemii. Sytuacja was zmotywowała? Czy jednak dużo było obaw?

COUPLE AWAY: Miejsce zamieszkania chcieliśmy zmienić od dawna, zmieniały się tylko kierunki.
Teraz mieliśmy zdecydowanie mniej obaw, niż przed przeprowadzką do Nowej Zelandii. Madera jest dużo bliżej i jednak to Europa, dlatego decyzja była bardzo szybka i nie poprzedzona wątpliwościami. Sytuacja tylko nas w tym utwierdziła.

Jak przyjęła was Madera? Widoki oszałamiają…

COUPLE AWAY: Madera przyjęła nas słońcem i przepięknymi widokami! Już następnego dnia po przylocie nie mogliśmy wyjść z podziwu jak tu jest pięknie! Wysokie góry, błękitny ocean i wszechobecna zieleń! Trafiliśmy na sezon, gdzie wyspa wraca po lecie do życia i surowe zbocza gór zamieniają się w zielone tarasy! Madera to jedno z piękniejszych miejsc w Europie bez dwóch zdań!

Dużo formalności musieliście załatwić przed wyjazdem? Pytam w kontekście tego, jak szybko można taką przeprowadzkę zrobić. To raczej miesiące czy tygodnie planowania?

COUPLE AWAY: Była to bardzo szybka i spontaniczna przeprowadzka. Od pomysłu do decyzji minęło 7 dni, od decyzji do wyjazdu kolejne 4. Podsumowując, kupiliśmy bilety 4 dni przed wylotem, tego samego dnia wynajęliśmy przyjemne mieszkanie dla 4 osób i zarezerwowaliśmy auto. Nie będziemy ukrywać, że poza sezonem i w pandemii jest dużo większy wybór i niższe ceny.

Patrząc na wasze media społecznościowe można odnieść wrażenie, że pandemia was nie ograniczała… To tylko złudzenie?

COUPLE AWAY: Na początku pandemii, gdy wszyscy zostali zamknięci w domach postanowiliśmy wrócić do podróży poprzez wideo. W końcu znaleźliśmy czas i zamontowaliśmy zaległe vlogi z naszej 8 miesięcznej podróży po Azji. Dzięki temu mogliśmy na chwilę zapomnieć o tym co się dzieje i wrócić do przyjemnych chwil, przez co na naszych SM nie dało się odczuć braku podróży. W czerwcu na dzień dziecka, postanowiliśmy kupić sobie vana i przerobić go na domek na kółkach! W środku lata, przez 2 miesiące byliśmy pochłonięci budową Mentosa co dało nam dużo frajdy! Zdążyliśmy nawet wyruszyć nim w podróż do Chorwacji!

Nie ograniczamy się, ale staramy się żeby wszystko co robimy podczas pandemii było bezpieczne. Nie chcemy się zatrzymać i patrzeć jak życie ucieka, dlatego szukamy sposobów, nie powodów.

Jakie są wasze plany? Będziecie teraz pracować i żyć na Maderze, czy raczej chcecie być w ruchu?

COUPLE AWAY: Chcemy osiąść na Maderze na jakiś okres i pracować stąd. Mamy mnóstwo pomysłów na ten czas i wykorzystamy go jak najlepiej się da! Chcemy też zwiedzić wyspę wzdłuż i wszerz! Teraz to idealny czas, bo nie ma turystów i szlaki mamy tylko dla siebie.

Na lato planujecie wrócić do Polski? Madera to tylko przystanek, czy raczej przygotowanie do stałej emigracji?

COUPLE AWAY: Jeszcze nie znaleźliśmy swojego miejsca na ziemi, dlatego Madera to tylko dłuższy przystanek. Na pewno chcemy wrócić do Polski i wyruszyć naszym vanem przed siebie! Kiedy? Jeszcze nie wiadomo 🙂

W takim razie – spełnienia marzeń!

Przeprowadzka w pandemii. Couple Away Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Justyna i Paweł

Podróżnicy, autorzy bloga coupleaway.com.