Przebojowy Mao Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Przebojowy Mao

Tylko kilka dni olbrzymi, złoty Mao Zedong siedział na postumencie. Nie zdążyli się nim nacieszyć ani mieszkańcy okolicy, ani turyści. Za to internautów bawił już od dawna.

37-metrowy posąg budowano dziewięć miesięcy, a kosztował on, w przeliczeniu, prawie dwa miliony złotych. Pieniądze wyłożyli biznesmeni z chińskiej prowincji Henan, w której wzniesiono tę wyjątkową statuę. Wielu Chińczyków traktuje bowiem komunistycznego wodza jak bożka, do którego modlić się można o bogactwo.

Jeszcze zanim został ukończony, posąg stał się hitem sieci. Pomalowany złotą farbą, gigantyczny Mao Zedong wygląda tak, jakby siedział na toalecie – komentowali rozbawieni internauci.

Ale pojawiły się i poważniejsze zarzuty. Takie na przykład, że za sprawą polityki Mao Zedonga w samym Henanie z głodu zmarły ponad trzy miliony ludzi. Albo takie, że pomnik wzniesiono bez aprobaty władzy.

Cokolwiek jednak stanowiło główną przyczynę, już kilka dni po zakończeniu prac nad budową pomnika, przystąpiono do rozmontowywania złotego Mao. Jeżeli więc ktoś zamierzał wybrać się do Henanu, by na własne oczy obejrzeć giganta siedzącego na… na czymś, to niestety stracił swoją szansę.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FZJsK3otk_8

Autor: Daniel Nogal