
Pracuj zdalnie i żyj normalnie
Pracujesz zdalnie? Rzuć wszystko i jedź do Wietnamu! – napisali kiedyś na łamach goforworld.com członkowie zespołu Remote-how [przeczytaj]. Dzisiaj Iwo Szapar napisał na ten temat książkę „Pracuj zdalnie, żyj normalnie”. Jak to jest, móc pracować z dowolnego miejsca na świecie i mieć wolność wyboru?
GFW: Praca zdalna w Wietnamie to w obecnych czasach osiągalne, czy jednak lepiej myśleć o innych destynacjach?
Iwo Szapar: Myśleć – tak! Planować – jeszcze nie, gdyż granice nadal są zamknięte (stan na kwiecień 2021). Przyszłościowo ten kraj czeka boom ze strony Digital – czy też slow-nomadów! Nie chodzi tylko o przepiękne krajobrazy, fantastyczne jedzenie czy przemiłych mieszkańców, ale również dobrą, jak na Azję, infrastrukturę do pracy.
- Szybki Internet (4G) jest dostępny praktycznie wszędzie – włącznie z tak odległymi regionami jak góry na północy kraju, przy samej granicy z Chinami (sprawdzone empirycznie).
- W większych miastach jest ogromny dostęp do nowo powstałych przestrzeni coworkingowych, gdzie możemy nie tylko pracować, ale również uczestniczyć w życiu ich społeczności co zdecydowanie pomaga poczuć się jak w domu.
- Transport po kraju jest bardzo łatwy i stosunkowo tani. Najlepszym wyborem jest samolot, gdyż sieć lotnisk jest już bardzo dobrze rozwinięta. Mamy również do wyboru pociągi (jeśli chcemy podziwiać krajobraz za oknem) oraz “śpiulkobusy”, czyli autobusy z rozkładanymi siedzeniami, a często nawet własnymi kabinami.
Wyświetl ten post na Instagramie.
GFW: Ile jest czasu na pracę, a ile na eksplorowanie? Czy pracując zdalnie w pięknym kraju, ciężej ślęczeć nad laptopem?
Iwo Szapar: We wszystkich potrzebny jest balans. Jeśli jesteśmy w stanie dobrze zaplanować swoją pracę i być efektywni w trakcie kiedy powinniśmy pracować, absolutnie należy się nam nagroda w postaci eksploracji. Czy to wypadów weekendowych, czy też przemieszczenia się (tymczasowego?) do nowego regionu, aby przed-w trakcie-po pracy móc poznawać okolicę. U nas sprawdza się to wyśmienicie, a czynnikiem wspierającym eksplorację jest możliwość wyjścia ze schematu pracy od 9 do 5, czyli posiadanie większej elastyczności czasu kiedy pracujemy.
GFW: Od czego zacząć myślenie o pracy zdalnej? Zebranie bazy klientów to jedno, ale jak urządzić się tam, na miejscu?
Iwo Szapar: To zależy czy jest się freelancerem, czy pracownikiem na etacie. Będzie to warunkować wiele kwestii, szczególnie prawno-podatkowych. Szczegóły zawsze zależą od konkretnego kraju, więc temu należy poświęcić sporo uwagi. Aby lepiej przygotować się do przyjazdu, polecam stronę NomadList, która posiada informacje na temat praktycznie każdego miejsca na świecie gdzie pojawili się pracownicy zdalni – to pomoże lepiej zrozumieć czego możemy się spodziewać od naszej destynacji. A jak już jesteśmy na miejscu? Szukajmy lokalnych społeczności (często skupionych wokół przestrzeni coworkingowych), które pozwolą nam poznać ludzi z całego świata.
Wyświetl ten post na Instagramie.
GFW: Mieszkasz już w Wietnamie jakiś czas. Co lubisz najbardziej, a co ci nie pasuje?
Iwo Szapar: Pasuje nam tu wszystko – ludzie, jedzenie, przyroda! A najbardziej, że życie płynie powoli w naszym malowniczym Hoi An. Jedyne co nie pasuje, to zamiłowanie lokalnych mieszkańców do karaoke, które dzieje się prawie wszędzie i to bez ograniczeń pory dnia czy tygodnia. Ale da się z tym żyć – przy całej palecie zalet tego bajkowego kraju.
Wyświetl ten post na Instagramie.
GFW: Czy pandemia coś zmieniła w waszej rzeczywistości?
Iwo Szapar: Prywatnie – zamiast planowanych 4 miesięcy, mija właśnie nasz 14 jak jesteśmy w Wietnamie. Jest tutaj cudownie, ale przyznajemy że tęsknimy już za rodziną i przyjaciółmi. Jednak ze względu na brak pandemii (Wietnam jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie), korzystamy z tego i nie wystawiamy nosa za jego granice. Natomiast w rzeczywistości zawodowej, z racji tego że Remote-how od 2017 roku pomaga firmom na całym świecie tworzyć środowiska pracy przyjazne pracy zdalnej – mamy bardzo, ale to bardzo dużo pracy. I również – nie narzekamy 🙂
Wyświetl ten post na Instagramie.
GFW: Do kogo adresujesz swoją książkę? I co można w niej znaleźć?
Iwo Szapar: Jest kilka grup, które zachęcam do zapoznania się z książką. Przede wszystkim dla każdego, kto nigdy nie uczył się jak pracować/zarządzać zdalnie i dopiero pandemia była pierwszym prawdziwym sprawdzianem. W tej grupie, są też osoby które w pracy zdalnej widzą szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Badania do których odwołuję się również w książce, pokazują że przed pandemią ludzie widzieli w pracy zdalnej szansę na poprawę swojego poziomu szczęścia. Czy to z powodu zaoszczędzenia czasu na dojazdy do biura i spędzaniu go z rodziną, czy na swoim hobby, czy też aby móc właśnie więcej podróżować i pracować wtedy zdalnie. Mamy teraz realną szansę złapać raz na zawsze wolność wyboru gdzie i kiedy pracujemy. A moja książka jest opowieścią jak się w tym świecie odnaleźć.
GFW: Super, dziękujemy za rozmowę!