Powszedni? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Powszedni?

Chleb powszedni, smak znany od dzieciństwa. Syci głód, karmi cały świat. Pożywne pajdy z mąki i wody spajają kultury wielu narodów. Bo nie tylko Polacy pieką chleb i pielęgnują jego tradycję z pokolenia na pokolenie. Zapraszamy w podróż śladem okruchów. Czujecie ten zapach?

Posmak Kaszmiru

Zacznijmy od dalekich stron. Letnia stolica stanu Dżammu i Kaszmiru – Śrinagar. I dosyć niezwykła piekarnia, bardzo tradycyjna, w której nie tylko piecze się chleb. To także miejsce spotkań, rozmów, posiłków.

W Kaszmirze chleb to ważna tradycja. W Polsce parę młodą witamy rumianym bochenkiem i solą. W tamtych stronach już po ślubie wysyła się bochenek długi na metr! Koniecznie ozdobiony orzechami nerkowca i innymi dodatkami. Według tradycji, dawniej w ten sposób rodzice otrzymywali pewność, że ich córka nie będzie głodna, udając się w długą podróż.

 

Polski chleb, czyli miłość

Pandemia zmotywowała Polaków do wypieku własnego chleba. I to w przeróżnych odsłonach. Misa Mocy, polska blogerka i autorka książek, uczy na warsztatach, jak piec pieczywo bezglutenowe.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Misa Mocy Ewa Ługowska (@misa_mocy)

Rumiane bochenki wypieka się w Polsce na zakwasie, lub – w wersji ekspresowej – na drożdżach. Liczy się chrupiąca skórka i miękki środek. W przypadku pieczywa na zakwasie, każdy miłośnik chleba wie, że każdy chleb wyrasta nieco inaczej. Za to smak zawsze jest tak samo doskonały.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Beata Głowacka (@swojskozfasolka.pl)

 

Jedną z największych promotorek domowego chleba w Polsce, jest Eliza z bloga White Plate. Jak pisze na swoim Instagramie:

Chcecie pół chleba? – hasło, które ciagle słyszą moi sąsiedzi 🙂 albo „czy chcecie trzy połówki chleba, bo zrobiłam różne”. Nawet jak nie muszę to piekę. Pierwsza myśl po przebudzeniu: „muszę rozgrzać garnek, chleb w lodówce”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Eliza Kmita (@whiteplatecom)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Eliza Kmita (@whiteplatecom)

Kaukaski bochen

A chleb na Kaukazie? Wielki. Wypiekany podobną metodą, jak w Kaszmirze, choć jego smak jest nieco inny. Widać jednak, że tu również tradycja odgrywa rolę równie ważną, co samo spożywanie chleba.

pin

Chleb prosto z Japonii

Japonia ma swój chleb. I to tradycyjny! W Japonii jedzą nie tylko sushi, ale także słodkie bochny. Można je kupić w piekarniach i cukierniach.

pin

Powszedni? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com