
Powszedni?
Chleb powszedni, smak znany od dzieciństwa. Syci głód, karmi cały świat. Pożywne pajdy z mąki i wody spajają kultury wielu narodów. Bo nie tylko Polacy pieką chleb i pielęgnują jego tradycję z pokolenia na pokolenie. Zapraszamy w podróż śladem okruchów. Czujecie ten zapach?
Posmak Kaszmiru
Zacznijmy od dalekich stron. Letnia stolica stanu Dżammu i Kaszmiru – Śrinagar. I dosyć niezwykła piekarnia, bardzo tradycyjna, w której nie tylko piecze się chleb. To także miejsce spotkań, rozmów, posiłków.
W Kaszmirze chleb to ważna tradycja. W Polsce parę młodą witamy rumianym bochenkiem i solą. W tamtych stronach już po ślubie wysyła się bochenek długi na metr! Koniecznie ozdobiony orzechami nerkowca i innymi dodatkami. Według tradycji, dawniej w ten sposób rodzice otrzymywali pewność, że ich córka nie będzie głodna, udając się w długą podróż.
Polski chleb, czyli miłość
Pandemia zmotywowała Polaków do wypieku własnego chleba. I to w przeróżnych odsłonach. Misa Mocy, polska blogerka i autorka książek, uczy na warsztatach, jak piec pieczywo bezglutenowe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Rumiane bochenki wypieka się w Polsce na zakwasie, lub – w wersji ekspresowej – na drożdżach. Liczy się chrupiąca skórka i miękki środek. W przypadku pieczywa na zakwasie, każdy miłośnik chleba wie, że każdy chleb wyrasta nieco inaczej. Za to smak zawsze jest tak samo doskonały.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jedną z największych promotorek domowego chleba w Polsce, jest Eliza z bloga White Plate. Jak pisze na swoim Instagramie:
Chcecie pół chleba? – hasło, które ciagle słyszą moi sąsiedzi 🙂 albo „czy chcecie trzy połówki chleba, bo zrobiłam różne”. Nawet jak nie muszę to piekę. Pierwsza myśl po przebudzeniu: „muszę rozgrzać garnek, chleb w lodówce”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kaukaski bochen
A chleb na Kaukazie? Wielki. Wypiekany podobną metodą, jak w Kaszmirze, choć jego smak jest nieco inny. Widać jednak, że tu również tradycja odgrywa rolę równie ważną, co samo spożywanie chleba.
Chleb prosto z Japonii
Japonia ma swój chleb. I to tradycyjny! W Japonii jedzą nie tylko sushi, ale także słodkie bochny. Można je kupić w piekarniach i cukierniach.