Powrót do Syrii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Powrót do Syrii

W kraju, który przez siedem ostatnich lat wyniszczała wojna domowa, trwa wielka odbudowa. Syryjczycy chcą wrócić do normalnego życia. Chcą też, żeby wrócili do nich turyści.

Palmyra oddalona o dwieście kilometrów od Damaszku zasłynęła na świecie za sprawą rozległych, starożytnych ruin, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety w 2015 roku zajęli je terroryści Państwa Islamskiego, którzy wysadzili antyczne świątynie. W ubiegłym roku syryjska armia odzyskała kontrolę nad okolicą, a kilka miesięcy później przystąpiono do rekonstrukcji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Viaggiamocela Travel blog (@viaggiamocela)

Pracami zarządza UNESCO, a wykonuje je międzynarodowa ekipa specjalistów. I tak jak zniszczenie starożytnej Palmyry przez ISIS było symbolem upadku Syrii, tak przywrócenie jej dawnej świetności stać ma się symbolem odrodzenia państwa, które jest o krok od ostatecznego zwycięstwa nad terrorystami.

Rekonstrukcja historycznych budynków odbywa się także w innych miejscach, na czele z obróconym w ruinę Aleppo. Odbudowywane są również hotele, ruszyły też szkolenia dla przewodników. Ale na powrót turystów do Syrii jest za wcześnie. Poczekajmy jeszcze trochę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gabriel Garroum (@gabriel_garroum)

Powrót do Syrii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.