Powrót bizonów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Powrót bizonów

Po ponad stu latach nieobecności bizony wróciły do najstarszego parku narodowego Kanady.

Park Banff, znajdujący się w południowo-zachodniej części prowincji Alberta, założono w roku 1885, co czyni go jednym z najstarszych parków narodowych świata (po Yellowstone oraz australijskim Royal National Park). W dziewiętnastym wieku wśród tutejszej dziczy żyły stada bizonów, jednak polowano na nie bez umiaru, aż w końcu nie zostało ani jedno zwierzę. Ale bizony właśnie wróciły!

Szesnaście zwierząt zabrano z Parku Narodowego Elk Island, w którym bizony mają się dobrze. Wsadzono je na statek i dowieziono na wschodni skraj Banff, gdzie przybysze już się zadomowiają. Przynajmniej do końca przyszłego roku będą przebywać na wydzielonym obszarze i pod całodobową obserwacją. Potem, gdy ich opiekunowie nabiorą pewności, że bizony poradzą sobie same na nowym terytorium, zostaną puszczone samopas.

– To wspaniałe wydarzenie, że oto kluczowy gatunek wraca do naszego ikonicznego parku – komentuje Dave McDonough, pracujący w Parku Narodowym Banff. – I cóż za świetny sposób na uczczenie 150 lat istnienia Kanady!

Powrót bizonów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.