Polska inaczej Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Polska inaczej

Swego nie znacie, cudze chwalicie – przysłowie, które wcale nie kłamie. Ciągnie nas tam, gdzie daleko, egzotycznie, inaczej. Fascynują obce kultury, smaki, ludzie, zabytki. A Polska? Dla kogoś z zewnątrz też jest kulturą, przygodą i wyprawą. Jak wygląda nasz kraj w oczach obcokrajowców? Czy zaskoczy nas, rdzennych mieszkańców…?

Polska – zwyczajna, niezwyczajna

Polska zwiedzona w tydzień, a raczej jej fragmenty. Dwa dni w Krakowie, trzy dni we Wrocławiu. Tyle naszemu krajowi poświęcił Mateo Cabeza. To dużo, bo wyszło z tego 50 000 zdjęć i fantastyczne, świeże spojrzenie na dwa piękne miasta – zarówno w ich pełnej krasie, jak i zwykłej, szarej rzeczywistości.

Piękna Polska na wakacje 2021

Patrząc na to ma się wrażenie, że to wcale nie Polska. To po prostu… Europa. Nowoczesna, codzienna, piękna i znajoma. Sympatyczna. Czasami zmęczona, ale… bardzo atrakcyjna. Warto na chwilę zatrzymać się i zerknąć Mateo przez ramię.

 

 

Historia w kadrze zaklęta

Matty Brown myśli o Polsce głównie przez pryzmat historii. Porusza go zwłaszcza wojna, która zmieniła oblicze całej Europy. Musiał zobaczyć to wszystko na własne oczy. O naszym kraju pisze:

Polska jest krajem o bardzo brutalnej przeszłości (…) Holokaust to coś, o czym myślałem często zwłaszcza jako dziecko (…).  Zdecydowałem się nie tylko obserwować dzisiejszy Auschwitz, ale także dzisiejszą Polskę (…).

Tak właśnie powstał dokument Bipoland, który odsłania przed nami zarówno obraz Holokaustu, jak i współczesnej Polski, tak dobrze znanej. A jednak – patrząc na nią oraz na historię oczyma obcokrajowca, wszystko nabiera zupełnie innego znaczenia…

 

 

Obraz zdumiewający i refleksyjny. Przecież patrzymy na naszą historię – zupełnie bolesną i coraz odleglejszą – oczyma kogoś z zewnątrz. Patrzymy także na zwyczajną Polskę – i co? Jest kolorowa. Pełna życia. Radosna. A przynajmniej tak widzi ją Matty, oddając przy okazji hołd historii.

Polska inaczej Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com