
Polscy odkrywcy
Jerzy Majcherczyk, odkrywca peruwiańskiego kanionu Colca i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika, zaapelował do rządu o powołanie Instytutu Pamięci Polskich Odkrywców.
Benedykt Polak – trzynastowieczny franciszkanin, który opisał imperium mongolskie. Siedemnastowieczny jezuita Michał Boym, poseł chińskiego cesarza Yongli. Paweł Edmund Strzelecki, który w połowie dziewiętnastego stulecia zbadał najwyższe pasmo Australii, czyli Wielkie Góry Wododziałowe, a największy szczyt nazwał Górą Kościuszki.
Ale wybitnych polskich podróżników znajdziemy też w czasach nieco nam bliższych. Na przykład Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego, którzy pierwsi opisali Antarktydę, albo Krzysztofa Wielickiego, pierwszego zimowego zdobywcę Mount Everestu.
– Naszych rodaków, którzy odkrywali świat, są setki, a wiedza o tym jest niewielka – podkreślił Jerzy Majcherczyk, zwracając się do premier Beaty Szydło.
Mieszkający w New Jersey podróżnik chciałby, aby powstał Instytutu Pamięci Polskich Odkrywców. Placówka miałaby gromadzić informacje o dokonaniach Polaków, a także promować wiedzę o nich poprzez książki i filmy.
Czy taka instytucja rzeczywiście jest potrzebna? Można dyskutować. Ale tak czy inaczej, o polskich odkrywcach i ich wyczynach na całym globie powinniśmy pamiętać.