Podziemne wycieczki | TOP7 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podziemne wycieczki | TOP7

Schrony, nekropolie, kopalnie, kanały… Ale także, na przykład, sklepy – te działające i te opuszczone dawno temu. Bo zwiedzać należy nie tylko to, co wystaje ponad ziemię.

#7 Kopalnia soli w Wieliczce (Polska)

Turyści z całego świata przybywają pod Kraków, by zobaczyć założoną w średniowieczu kopalnię soli. Dziewięć poziomów (ostatni – 327 metrów pod ziemią), ponad 300 km chodników, podziemne jeziora… Jeśli ktoś jeszcze nie był – wycieczka obowiązkowa!

#6 Podziemia Montrealu (Kanada)

120 wejść, 32 kilometry korytarzy. A przy nich hotele, banki, biura, muzea, uczelnie, lodowisko hokejowe i setki sklepów. Bo podziemia to nie tylko katakumby i bunkry.

https://www.youtube.com/watch?v=0aOFuJvcicY

#5 Kanały Paryża (Francja)

We francuskiej stolicy wybrać się można na wycieczkę do kanałów, na co skusili się już nawet monarchowie. Od czasów przebudowy w drugiej połowie XIX stulecia Paryż dysponuje jedną z największych i najsłynniejszych sieci kanalizacji na świecie.

#4 Katakumby Rzymu (Włochy)

W liczących sobie prawie dwa tysiące lat podziemiach znajdziemy liczne cmentarze, kościoły i komnaty. Najciekawsza część to Katakumby św. Kaliksta, ulokowane przy jednej z najstarszych rzymskich ulic – Via Appia Antica.

#3 Projekt Riese (Polska)

'Olbrzym’ (po niemiecku: Riese) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Niedokończonego projektu, realizowanego w latach 1943-1945 w Górach Sowich i pod zamkiem Książ. Do dziś kryją się tam tajemnice, których nikomu nie udało się rozwikłać.

#2 Tunele Cu Chi (Wietnam)

Niedaleko Sajgonu zwiedzać można system tuneli wybudowanych przez Wietkong podczas wojny z USA. Znajdowały się tu nie tylko schrony czy arsenały, ale całe wioski – ze szpitalami i stołówkami. Z 200 kilometrów korytarzy do dziś zachowała się połowa.

#1 Podziemia Seattle

Gdy po wielkim pożarze w roku 1899 odbudowywano miasto, podniesiono poziom ulic o kilka metrów. Ale pozostałości XIX-wiecznych zabudowań, w tym nawet sklepowe witryny, wciąż można oglądać, bowiem fragmenty starych ulic dostępne są dla turystów. Tyle że pod ziemią.

Podziemne wycieczki | TOP7 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.