Podziemia Książa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podziemia Książa

Jeden z najpiękniejszych, największych i najbardziej tajemniczych zamków Polski stanie się w tym roku jeszcze atrakcyjniejszy dla turystów.

Wzniesiona w trzynastym wieku, a później wielokrotnie rozbudowywana twierdza ma za sobą fascynującą historię. Najwięcej tajemnic związanych jest z okresem II wojny światowej, kiedy to Książ – wówczas noszący nazwę Fürstenstein i znajdujący się na ziemiach niemieckich – stać miał się kwaterą Adolfa Hitlera.

Niemcy, wykorzystując więźniów pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, wykuli pod zamkiem sieć tuneli liczących sobie co najmniej setki metrów. Do dziś nie udało się zbadać ich w pełni. Historycy twierdzą, że w ukrytych korytarzach mogą znajdować się kosztowności i dzieła sztuki zrabowane przez nazistów, a także tajne archiwa III Rzeszy.

Dotychczas nie każdy mógł zajrzeć do podziemiach twierdzy, ale ma się to wkrótce zmienić. Anna Żabska, kierująca gminną spółką Zamek Książ, podpisała kilka dni temu umowę na stworzenie turystycznego wejścia do tuneli. Pierwsi turyści mają zostać wpuszczeni do nich jesienią. Skarbów raczej nie uda im się znaleźć, jednak i bez tego wizyta w tajemniczych podziemiach, połączona ze zwiedzaniem pięknego zamku, będzie nie lada atrakcją.

Podziemia Książa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.