Podwodna lekcja Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podwodna lekcja

Poszukajmy w głowie czegoś, co jest totalną abstrakcją, senną jawą. Sztuki, która będzie równocześnie doznaniem fizycznym i duchowym. Być może takie słowa oddają ideę podwodnego muzeum. Pisaliśmy już o nich na goforworld.com, ale musicie zobaczyć na własne oczy projekt, który właśnie dobiega końca!

W okolicach Lanzarote, wyspy na Oceanie Atlantyckim, zlokalizowano podwodne muzeum, w którym można podziwiać aż 300 rzeźb autorstwa Jasona Decaires Taylora. To sztuka współczesna, którą od lutego 2016 roku oglądali nurkowie lub podróżni, przywożeni specjalną łodzią ze szklanym dnem.

Podwodne instalacje, zlokalizowane na głębokości około 14 metrów, pobudzają wyobraźnię. Przypominają mieszankę marzeń i sennych koszmarów. Zupełnie odrealnione, a jednak ? dostępne!

„Museo Atlantico” po niecałym roku działania zostaje zakończone jako projekt, ale kolejne podwodne królestwo ma zostać otworzone w okolicach Europy! Co symbolizują rzeźby artysty? To nawiązanie do naszych czasów i ludzkości, głównie do tego, co robimy z naszą planetą i jak łatwo zapominamy skąd w ogóle pochodzimy.

Rzeźba Deregulated jest na przykład świadectwem arogancji człowieka i korporacji wobec świata przyrody. Trafne ujęcie?

A tak wyglądała instalacja dzieła pod wodą?

Tak wyjątkowe, „ruchome” muzea to dowód na to, że sztuka może przybrać każdą formę, a w połączeniu z naturą, zyskuje dodatkową moc przekazu.

Podwodna lekcja Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com