Podsłuchiwanie kosmitów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podsłuchiwanie kosmitów

Radioteleskop o półkilometrowej średnicy otwarto dla zwiedzających. Gdybyście zatem chcieli dowiedzieć się czegoś o tym, co dzieje się tysiąc lat świetlnych od Ziemi, lećcie do Chin.

FAST, czyli Five hundred meter Aperture Spherical Telescope, to największy na świecie radioteleskop, który powstał w naturalnym zagłębieniu krasowego terenu. Tak, ma pół kilometra średnicy! Budowa, zakończona latem ubiegłego roku, trwała pięć lat i pochłonęła, w przeliczeniu, około pół miliarda złotych.

Radioteleskop poszukuje wodoru w Drodze Mlecznej i innych galaktykach, wykrywa pulsary i nasłuchuje, czy obce cywilizacje, oddalone od nas nawet o tysiąc lat świetlnych, nie wysyłają w kosmos jakichś sygnałów.

Gdzie znajduje się ten gigant? W chińskiej prowincji Kuejczou. Obok niego wybudowano muzeum, zorientowane wokół kosmicznej tematyki, ale dotąd zwiedzający nie mieli dostępu do samego radioteleskopu. Teraz się to zmieniło, codziennie wpuszcza się tam, bez żadnych opłat, dwa tysiące ludzi. I jak – nabraliście ochoty, by sprawdzić, jak podsłuchuje się kosmitów?

Podsłuchiwanie kosmitów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.