Podróże z nauką Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróże z nauką

Chińska Akademia Nauk stworzyła listę miejsc, które odwiedzić powinien każdy, kto w wakacje nie zamierza dać odpocząć swoim szarym komórkom.

Podczas dalekich podróży można wylegiwać się pod palmą, zwiedzać starożytne albo kolonialne zabytki, wybrać się w rejs po lazurowym oceanie. Ale można też nauczyć się czegoś o naukowych dokonaniach ludzkości.

Jeśli ta ostatnio opcja jest dla kogoś szczególnie atrakcyjna, to podczas wycieczki do Chin z całą pewnością odwiedzić musi FAST – największy na świecie radioteleskop z czaszą o półkilometrowej średnicy, zdolny ponoć podsłuchać kosmitów znajdujących się tysiąc lat świetlnych od Ziemi.

Skoro jesteśmy w temacie kosmosu, Chińska Akademia Nauk poleca również Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan, założone w 1934 roku. Naukowcy z tej placówki odkryli między innymi prawie 150 planetoid i trzy komety.

A dla tematycznego urozmaicenia warto zobaczyć na przykład Zaporę Trzech Przełomów, czyli gigantyczną tamę na rzece Jangcy. Jest to najdroższa budowla świata (kosztowała 37 miliardów dolarów!) i największa hydroelektrownia (23 Gigawaty). Dzięki niej zużycie węgla w Chinach jest mniejsze o 32 miliony ton rocznie.

Bo podróże kształcą!

Podróże z nauką Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.